Wiele osób zmagających się z różnymi wadami wzroku: krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, czy z prezbiopią zastanawia się, co będzie lepszym wyborem – soczewki kontaktowe, czy okulary. Czasami podjęcie ostatecznej decyzji może być trudne. Spróbujmy to ułatwić.

Zalety okularów

Modny wygląd dzięki okularom

Okulary mogą być elementem codziennych stylizacji. Wybranie modnych okularów od znanych projektantów mody takich jak Emporio Armani, Prada, Dolce&Gabbana lub Versace pozwoli okularnikom kreować swój wygląd i wyrażać siebie. Odpowiednio dobrane okulary pozwolą wyglądać elegancko i profesjonalnie w pracy lub zawadiacko i luzacko w czasie wolnym.

Okulary poprawią owal twarzy

Nie od dziś wiadomo, że makijaż i fryzura, a w przypadku mężczyzn także zarost modelują owal twarzy. Zbyt pucułowatą, pociągłą, czy kwadratową twarz można skorygować. Dobranie właściwych oprawek pomoże złagodzić lub wyostrzyć rysy twarzy.

Okulary chronią oczy

Każdy z nas prowadzi inny tryb życia, w związku z czym nasze oczy mają różne potrzeby. Dzięki okularom możemy o te potrzeby zadbać. Jeśli dużo pracujesz przy komputerze wybierz szkła chroniące przed niebieskim światłem. Dużo jeździsz samochodem? Wybierz okulary dla kierowców – dzięki polaryzacji ułatwią prowadzenie samochodu. Ponadto standardem są filtry UV, które chronią zarówno oczy, jak i wrażliwą skórę wokół nich.

Wady okularów

Okulary to spory wydatek

Na okulary jednorazowo musimy wydać kilkaset złotych. Co prawda jest to inwestycja na lata, jednakże wydanie takiej kwoty podczas jednego zakupu może stanowić pewną barierę. Tutaj rozwiązaniem może być zakup okularów na raty.

Ryzyko zgubienia, zniszczenia okularów

Okularnicy na pewno znają ten strach. Czytasz książkę leżąc i nagle zasypiasz – kto nie bał się wtedy o zgniecenie okularów? Wyjeżdżasz na wakacje i boisz się, że gdzieś zostawisz okulary. Nie da się ukryć – nosząc okulary należy zachować ostrożność.

Okulary i ograniczenia

Trudno uprawiać pewne sporty w okularach. W niektórych przypadkach może to być nawet niebezpieczne. Ponadto niewygodnie nosi się okulary w chłodne dni – gdy podczas nagłej zmiany temperatury okulary parują. To zmora każdego okularnika.

Zalety soczewek kontaktowych

Brak ograniczeń

Soczewki docenią osoby prowadzące aktywny tryb życia. Pływanie, tańczenie, bieganie? Soczewki kontaktowe nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie, pozwalają zachować ostrość widzenia, bez ograniczenia pola widzenia. Dzięki temu podnosi się także bezpieczeństwo osób noszących soczewki.

Zapomnij o wadzie wzroku

Jesteś krótkowidzem, dalekowidzem lub cierpisz na prezbiopię? Dzięki soczewkom kontaktowym zapomnisz o swoim problemie nawet na 30 dni. Silikonowo-hydrożelowe soczewki (np. Biofinity) można nosić przez 30 dni, bez konieczności zdejmowania ich na noc.

Wygoda

Okulary po całym dniu noszenia zaczynają uwierać, co może powodować ból w okolicy nosa lub uszu. Soczewki kontaktowe to pełna wygoda.

Wady soczewek kontaktowych

Aplikacja

Dla niektórych barierą w stosowaniu soczewek kontaktowych może być konieczność włożenia soczewki na powierzchnię gałki ocznej.  Blokadę psychiczną może stanowić też lęk przed trudnościami z wyjęciem soczewki.

Dobór soczewek

Okulista lub optometrysta na podstawie przeprowadzonego wywiadu dobierze dla pacjenta odpowiedni rodzaj soczewek. Niestety może zdarzyć się, że mimo to soczewki będą źle tolerowane przez oko. Nie należy się wtedy zniechęcać – czasami dobranie najbardziej komfortowych soczewek zajmie nieco czasu.

Podrażnienie

Niekiedy – zwłaszcza, gdy nosimy soczewki i przebywamy w klimatyzowanym, suchym lub źle oświetlonym pomieszczeniu  – może pojawić się dyskomfort. Wówczas warto mieć pod ręką krople do oczu, zbliżone swoim składem do składu łez.

Złoty środek – soczewki kontaktowe i okulary

Zarówno soczewki kontaktowe, jak i okulary mają swoje plusy. Chcąc w pełni wykorzystać zalety jednych i drugich warto pomyśleć o stosowaniu wymiennie soczewek kontaktowych oraz okularów.